Współpraca bez zastrzeżeń

NA POGRANICZU MAZURSKO-KURPIOWSKIM

Leżąca na pograniczu mazursko-kurpiowskim gmina Rozogi w latach 1975 - 1998 należała administracyjnie do województwa ostrołęckiego, jednak historycznie zawsze w szczególny sposób pozostała związana ze Szczytnem. Obecnie zamieszkuje ją około 6 tysięcy osób. Ludność w przeważającej mierze utrzymuje się z rolnictwa. Dominującym jego działem jest produkcja mleka. Zajmuje się nią aż 65% rozoskich rolników.

- W ubiegłym roku w naszej gminie wyprodukowano 18 mln litrów mleka - informuje wójt Rozóg Józef Zapert. Miejscowość ma bogatą, sięgającą drugiej połowy XVII wieku historię. W 1789 r. król pruski Fryderyk Wilhelm podniósł Rozogi do rangi miasteczka. W okresie I wojny światowej i w latach późniejszych funkcjonowała tu kolej wąskotorowa. Gmina może się pochwalić też zabytkami, z których największą sławą cieszy się wieś Klon. Zachowały się tam liczne przykłady XIX-wiecznego mazurskiego budownictwa drewnianego. Warte obejrzenia są rozsiane po okolicy cmentarze ewangelickie oraz stare kościoły, a także Muzeum Kurpiowskie w Rozogach założone przez Henryka Dąbrowskiego.

PRACOWICI SOŁTYSI

Gminę tworzy 15 sołectw. Największe z nich to Rozogi, liczące ponad 1500 mieszkańców. Najmniejsze, Zawojki, zamieszkuje 56 osób. Wśród sołtysów zdecydowanie dominują panowie. Panie stoją na czele zaledwie czterech sołectw. Najstarszym pod względem wieku sołtysem jest 72-letni Czesław Mierzejek z Rozóg. Najdłuższym stażem może się za to pochwalić Józef Anuszkiewicz ze Spalin Wielkich. Przewodzi on swojemu sołectwu od początku lat 80. Najmłodszy sołtys to 30-letni Andrzej Kaczmarczyk z Dąbrów I.

Wójt Zapert pracę sołtysów w swojej gminie ocenia bardzo wysoko.

- Współpraca z nimi odbywa się bez zastrzeżeń. Każdy z nich, na ile może, dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków - mówi wójt. Na szczególne wyróżnienie, jego zdaniem, zasługują sołtys Faryn Stanisław Czujak oraz Klonu Jolanta Zdunek. Ten pierwszy zrobił dużo w kierunku integracji lokalnej sołeczności oraz promocji swojej wsi. Dowodem tego była wystawa archiwalnych zdjęć przedstawiających życie mieszkańców Faryn od początku XX wieku, którą wraz z ks. Romanem Wiśniewskim współorganizował sołys. Prezentowano ją m. in. na wieży szczycieńskiego ratusza, a niedawno fotografie można było oglądać także w Warszawie. Stanisław Czujak stoi również na czele miejscowej OSP, organizując rozmaite imprezy zarówno dla starszych, jak i młodszych mieszkańców.

Sołtysi z gminy Rozogi otrzymują dietę za udział w sesjach. Obecnie stanowi ona równowartość 8% najniższej płacy krajowej.

(łuk)

UWAGA CZYTELNICY!

Przypominamy, że termin nadsyłania kuponów w pierwszym etapie naszego konkursu upływa w piątek 3 kwietnia. Wybrani przez mieszkańców sołtysi z poszczególnych gmin wezmą udział w drugiej odsłonie zabawy, walcząc o tytuł Supersołtysa Czytelników „Kurka Mazurskiego”.