Co kwartał trafia do Pasymia 6-9 ton żywności, przeznaczonej dla najuboższych mieszkańców gminy. Dla wielu z nich to znacząca pomoc pozwalająca przetrwać najtrudniejszy okres.

ZNACZĄCA POMOC

Na mocy umowy podpisanej między Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniem Forum Kobiet a Bankiem Żywności w Olsztynie do Pasymia trafia co kwartał 6-9 ton żywności.Wydawana ona jest najbardziej potrzebującym mieszkańcom gminy. Akcję pilotuje znana działaczka społeczna Jadwiga Łęczek.

- Rozdajemy żywność rodzinom, w których dochód nie przekracza 300 zł na osobę – mówi pani Jadwiga. Na terenie gminy Pasym rodzin takich takich jest 110. Liczą one łącznie 420 osób.

Ostatnią partię żywności ważącą 6 ton przywieziono do Pasymia w poniedziałek 9 marca. Według przygotowanego rozdzielnika, na czteroosobową rodzinę przypadło m.in. 4 kg makaronu, 4 kg kaszy, 8 kg cukru, 4 kg płatków kukurydzianych, 4 kg musli, 16 l mleka, 2,2 kg dań gotowych w puszkach i 8 słoików dżemu.

Do środy, kiedy rozmawialiśmy z panią Jadwigą, prawie cała żywność zgromadzona w miejscowej remizie OSP została już rozdysponowana. Swoich racji nie odebrały tylko cztery rodziny.

- Dla najbiedniejszych mieszkańców naszej gminy to znacząca pomoc, pozwalająca przetrwać najtrudniejszy okres – podkreśla Jadwiga Łęczek i zapowiada, że następna tura żywności przyjedzie do Pasymia w czerwcu.

NAGRODZONA DZIAŁACZKA

Jadwiga Łęczek działa aktywnie nie tylko w stowarzyszeniu Forum Kobiet, ale także w miejscowym związku emerytów i rencistów, na którego stoi czele. Wspiera też narodowy program zwalczania chorób nowotworowych poprzez organizowanie wyjazdów dla kobiet z Pasymia i gminy na bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne.

Jej działania zostały dostrzeżone na forum wojewódzkim.

Pani niezwykłe zaangażowanie w przedsięwzięcia na rzecz zdrowia przyczynia się do zwiększenia świadomości zdrowotnej wśród kobiet oraz zmniejszenia zachorowalności na nowotwory złośliwe na Warmii i Mazurach – napisał w specjalnym podziękowaniu dyrektor ZOZ MSWiA w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie Janusz Chełchowski Do podziękowań, które na sesji pasymskiej Rady Miejskiej odczytała Beata Ostrzycka, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynacyjnego Profilaktyki Onkologicznej przy szpitalu MSWiA dołączona została nagroda – aparat do mierzenia cukru.

(o)