Mieszkańcy Gminy Jedwabno, zaproszeni goście oraz turyści bawili się na obchodach Święta Chleba. Jak co roku imprezie towarzyszyła licytacja najpiękniejszych wypieków, spektakl oraz degustacja, nie tylko pieczywa.

Smaczna impreza

Tegoroczne Święto Chleba odbyło się w sobotę 18 sierpnia. Uroczystość to wyraz uznania dla rolników, młynarzy i piekarzy, którzy wkładają swoją pracę do każdego bochenka chleba goszczącego codziennie na naszych stołach. Pierwszym punktem święta był występ Zespołu „OKARYNA” ze Szczytna, który rozbawił, niejednokrotnie do łez, przebywającą na placu publiczność. Największa w tym zasługa najstarszej wiekiem, ale młodej duchem członkini zespołu Krystyny Ślesickiej. Potem przyszedł czas na spektakl, pt. „Bez pracy nie ma kołaczy”, w którym ukazane były prace od siewu do wypieku chleba. Główną rolę odegrali w nim Tadeusz Michalski - właściciel ośrodka wypoczynkowego „Posejdon” w Pasymiu oraz Barbara Żebrowska - instruktor tańca GOK Jedwabno. W spektaklu aktywnie uczestniczyła zgromadzona publiczność. Chętni panowie, a było ich wielu, młócili zboże cepami, dzieci zbierały omłócone ziarno, a Sławomir Sochacki - kierownik piekarni w Jedwabnie zaprezentował sposób wypieku chleba. Zapach świeżego pieczywa zaprosił wszystkich do pysznej degustacji.

Pośród wielu stoisk, które zagościły w tym roku na dziedzińcu GOK-u, nie zabrakło piekarni Benedykta i Marka Bielskich - ubiegłorocznych laureatów konkursu na największe pieczywo oraz stoiska GOK Jedwabno, na którym oprócz chleba z wielosmakowymi smalcami podawano także gofry, faworki i pączki upieczone przez mieszkańców Szuci. Bardzo dużym uznaniem cieszyło się także stoisko po raz pierwszy goszczące na święcie, przygotowane przez Piekarnię „MAJAMI” ze Szczytna. Komisja konkursowa bezapelacyjne uznała, że pochodzący z niej ogromny chlebowy wąż jest najbardziej oryginalnym wypiekiem.

Po raz pierwszy odbyła się prezentacja ceramiczna połączona z warsztatami wyrabiania glinianych naczyń. Stałym punktem imprezy jest także licytacja chleba, którą rokrocznie prowadzi Wiesław Nideraus. W tym roku środki pieniężne z licytacji w wysokości 940 zł przeznaczone zostaną na remont podłogi w sali tanecznej GOK. Atrakcją wieczoru stał się występ fakira w towarzystwie czterech pokaźnych pytonów. Zakończeniem imprezy był koncert gwiazdy i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Tym razem na dziedzińcu GOK-u można było usłyszeć największe włoskie przeboje w wykonaniu ROBERTO ZUCARO.

j/Fot. arch.