Fryderyka Leyka - taką nazwę będzie miała główna arteria przebiegająca przez Warchały, wieś położoną w gminie Jedwabno. Tamtejsze władze zadecydowały aby w letniskowych miejscowościach wprowadzić nazwy ulic.

Dłużek z Wańkowiczem

Chcą patronów

Prawdziwym bogactwem gminy Jedwabno są piękne tereny rekreacyjne. Właściciele działek letniskowych mają jednak problem. Do ich posesji trudno trafić nie tylko odwiedzającym gościom, ale także doręczającym korespondencje listonoszom, służbom odbierającym śmieci czy zakładowi energetycznemu. Letnicy wystąpili więc do władz samorządowych, aby na terenach rekreacyjnych drogom, przy których stoją domy, nadały nazwy.

- Chętnie ten wniosek poparliśmy - mówi Jerzy Jankiewicz, kierownik referatu gospodarki terenowej w Urzędzie Gminy w Jedwabnie. - Tym bardziej, że np. w Warchałach działkowicze od dawna już sami ponazywali sobie drogi, przy których mieszkają i zdało to egzamin. Dlaczego nie mieliśmy tego zaakceptować?

Warchały z Leykiem

Przebiegający przez Warchały fragment drogi łączącej Szczytno z Jedwabnem nazwano ulicą Fryderyka Leyka. Założyciel i pierwszy prezes Mazurskiego Związku Ludowego urodził się, co prawda, w podszczycieńskich Lemanach, ale po ślubie zamieszkał w posiadłości żony, właśnie w Warchałach, która dziś zarządzana jest przez ich córkę.

Nazwy będą miały też drogi przy działkach letniskowych. Ta prowadząca w kierunku Brajnik, przy której jest plaża przyjmie nazwę ulicy Brajnickiej. Przeciwległą do niej będzie ulica Jeziorna. Nazwa ta funkcjonuje już od wielu lat, podobnie jak w przypadku innego osiedla domków letniskowych, gdzie występują ulice: Akacjowa, Polna, Podleśna, Leśna i Grzybowa.

Wańkowicz ze Smętkiem w Dłużku

Nazwy nadano też trzem odcinkom dróg w Dłużku. Główna droga, przecinająca tę miejscowość, przyjmie nazwę ulicy Melchiora Wańkowicza. Podobnie jak w przypadku ulicy Leyka w Warchałach i ten wybór nie jest przypadkowy. Dłużek bowiem pojawia się w książce Wańkowicza "Na tropach Smętka". Decyzja władz gminy, jak przyznaje wójt Włodzimierz Budny, podyktowana jest chęcią, by turyści jednoznacznie kojarzyli Dłużek z Wańkowiczem. Tytułowy bohater jego zbioru reportaży będzie patronem alei biegnącej wzdłuż pobliskiego jeziora.

- To miejsce jest porośnięte drzewami liściastymi, jest tam ciemno i trochę smętnie. Dobrze więc będzie do tego pasowała nazwa Smętek - uzasadnia taki właśnie wybór wójt Budny. On też rekomendował Józefa Kaczora, długoletniego nadleśniczego byłego Nadleśnictwa Dłużek na patrona małej uliczki, przy której mieszkał za życia. - To postać zasłużona w naszym środowisku - podkreśla wójt.

Decyzje o nadaniu nazw ulicom poprzedziły konsultacje społeczne. Nie udało się ich jeszcze zakończyć. Dlatego też w najbliższym czasie spodziewana jest kolejna uchwała o nadaniu nazw kolejnym ulicom w Warchałach, Dłużku i Nartach.

olan)

2004.06.09